blog 

3/22/2020

Çekmeceni Düzenle!

Saatler, eski cüzdan, bitmiş piller ve birtakım kartlar.. Konuşurken netsin ama çekmecen biraz karışmış sanki:)

Çekmece düzenlemeyi iş hayatı gibi düşünebilirsin. Öncelikle eski eşyalarını atma taraftarı değilsin biliyorum, hepsinin hatırası var! Çekmece içine yerleştireceğin küçük kutulara, kategorilere ayırdığın eşyaları yerleştirebilirsin. Şimdi eski kartları bir yere topla, kutusu olmayan saatler başka bir kutuda, şu evrak ve belgeler, merhem, ve uçaklarda verilen bakım setlerini de kenara çekersek bence oldu!

Motorsiklet Temizliğinin Tam Sırası!

Hijyen tabii ki önemli, ama motorunuzun gerçek rengini ve parlaklığını ortaya çıkarmak daha önemli mi:)

 Öncelikle motorunuzun soğuk olduğundan emin olun. Zinciriniz kirlenmiş ise Disk Temizleyici ve diş fırçası ile birlikte zincirlerin arasını tek tek temizleyin. Birkaç kez sildikten ve kuruladıktan sonra köpükleyip su tutabilirsiniz! Elektrik aksamının olduğu kısımlara çok su tutmayın ama. Sonra kurumak için gölge bir yere...

What's the one item that'll boost your outfit in less than five minutes? Hint: It belongs in your pocket.

This illustrated guide shows you how to pick the right pocket square for your outfit, as well as how to fold it.

The one point, the poof, the three point, the straight, the pyramids (two point) and the winged poof. 5 stylish ways to fold a pocket square for men. Depending on your mood or the occassion you're dressing for you will need a different style of pocket square. Here are 5 ways to fold them.

1/12/2016


The pocket square is a small accessory that, when added to a get-up, allows men to express themselves. We are inspired by the Motorcycle Culture. The  illustrations were created with the motorcycle rider in mind but are sleek enough to be worn by anyone, anytime. Our main inspirations are Distinguished Gentleman's Ride, Steve McQueen and Cafe Racers. Each piece tells a story all it’s own. 


The Black Ears has carefully selected entirely natural fabrics, to create that sumptuous feeling of luxury and comfort, using only the highest quality wool, silk, and cotton.The entire collection is proudly manufactured in Turkey with each pocket square being finished by hand, whether it’s a hand rolled hem or a flat pin hem.

Please reload

© 2020 by The Black Ears Team. 

  • Facebook Clean
  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon
  • Twitter Clean